Strefa Domków narzÄ

Kompendium wiedzy o domkach. Bestsellery wÅ

Zrób to sam – domek narzędziowy – część 2

  • Home
  • DIY
  • Zrób to sam – domek narzędziowy – część 2

Domek narzędziowy warto zrobić samodzielnie. Satysfakcja będzie ogromna. Dodatkowo budowa we własnym zakresie jest również ekonomicznie uzasadniona, ponieważ gotowe domki drewniane nie należą do najtańszych. Możemy zacząć od zrobienia prostej nieskomplikowanej bryły, którą ewentualnie później zmodyfikujemy w miarę zdobycia doświadczenia.

Krok 2 – Zgłaszamy budowę naszego obiektu

Zgłoszenia budowy dokonuje się na specjalnym gotowym formularzu, który dostępny jest w wydziale budownictwa Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta. Formularz ten zawiera informacje o rodzaju i zakresie robót budowlanych. Obejmuje także oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Dokument ten należy zgłosić przed datą rozpoczęcia prac i poczekać 30 dni na decyzję urzędu. Jeśli w takim okresie urząd nie wniesie sprzeciwu, możemy przystępować do prac.

Krok 3 – Robimy fundamenty

Jest to pierwsza czynność w terenie, którą musimy wykonać. W przypadku domku gospodarczego wylewka betonowa jest z reguły zbędna. Wystarczą bloczki betonowe położone na obrysie ścian zewnętrznych.

Krok 4 – Wykonujemy izolację

Drewno należy bezwzględnie odizolować od fundamentów, co zapobiegnie przenikaniu wilgoci do drewan. Można wykorzystać do tego grubą folię budowlaną, taśmę bitumiczną lub papę asfaltową na lepiku. Bloczki betonowe izoluje się od drewna za pomocą np. grubej folii budowlanej  lub papy asfaltową.

NARZEDZIOW BUD OK

Krok 5– Budujemy konstrukcję

Podstawowy materiał budowlany stanowią kantówki oraz deski różnego rodzaju. Są one łatwo dostępnym materiałem do budowy obiektów ogrodowych, który kupimy w sklepach budowlanych. Najpierw stawiamy szkielet konstrukcji wykorzystując do tego kantówki montowane poziomo i pionowo. Wystarczą takie o szerokości 7 na 7 cm – na ściany, a do budowy więźby dachowej 4 na 10 cm. Cena jednego metra kantówki wynosi około 8 zł.
Na fundament z bloczków kładziemy wzdłuż (poziomo) kantówkę i przykręcamy ja grubymi śrubami np. o średnicy 10 mm. Będzie to podstawa konstrukcji. Następnie montujemy belki pionowe w zaprojektowanych odstępach. Na końcu montujemy więźbę dachową i wykonujemy deskowanie dachu.

Krok 6 – Impregnujemy dokładnie

Jest to bardzo ważny etap i należy pomalować szczegółowo całą powierzchni preparatami do impregnacji drewna. Taki proces przedłuży żywotność i ładny wygląd naszego domku.

Krok 7 – Deskowanie

Jest to etap wykańczający naszą konstrukcję. Do deskowania ścian można wykorzystać deski boazeryjne albo podłogowe, które są grubsze i solidniejsze. Jeśli użyjemy desek podłogowych, wtedy będzie łatwo można doczepić półki i schowki wewnątrz domku do ścian. Deska boazeryjna nie da nam tej możliwości. Deskowanie możemy wykonać poziomo lub pionowo. Montaż poziomy wzmocni całą konstrukcję.  Jest to etap, w którym wykańczamy także dach. Należy go pokryć papą lub gontem bitumicznym oraz pamiętać o zamontowaniu rynien plastikowych. Kupuje się je gotowe. Podłogę z kolei wystarczy wyłożyć kostką brukową na grubej podsypce. Montaż drugiej warstwy z desek nie jest wtedy konieczny.

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


*