Strefa Domków narzÄ

Kompendium wiedzy o domkach. Bestsellery wÅ

Rodzaje domków narzędziowych – wady i zalety

Domki narzędziowe w polskim prawie budowlanym należą do kategorii budynków gospodarczych, wolno stojących, których powierzchnia nie może być większa niż 25m2 lub 35 m2 na działkach ROD. Nie służą celom rekreacyjnym. Do ich postawienia wystarczy złożenie zgłoszenia na budowę we właściwym wydziale starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Są bardzo przydatnym obiektem na działce czy ogrodzie. Ze względu na swoją użyteczność są bardzo popularne wśród właścicieli mniejszych lub większych działek. Duża dostępność domków narzędziowych spowodowała, ze producenci prześcigają się w różnych rozwiązaniach i starają się wprowadzić różne produkty, tak żeby zaspokoić oczekiwania klientów. Nie ma domku idealnego. Wybierając go trzeba znaleźć kompromis między budżetem, warunkami lokalizacyjnymi na działce oraz specyfiką domku. Jakie są główne auty poszczególnych rodzajów domków? Z jakimi minusami trzeba się liczyć? Warto poznać te zagadnienia, żeby dokonać świadomego wyboru.

Domki wykonane z drewna

Domki narzędziowe nie są skomplikowanymi konstrukcjami i można je wykonać samodzielnie. Najwięcej pracy wymagają domki drewniane, ponieważ składają się z wielu elementów. Plusem jest to, że nie wymagają zazwyczaj wylewki betonowej, tylko można je postawić na bloczkach betonowych. Zaletą jest to, że mają niepowtarzalny charakter i stylowo wkomponowują się w krajobraz ogrodu. Z upływem czasu drewno nie traci estetycznego wyglądu. Są bardzo trwałe, pod warunkiem, że są kupione z drewna dobrze wysuszonego oraz zaimpregnowanego, najlepiej ciśnieniowo czy próżniowo.

Domki drewniane można kupić w różnych cenach. Poniżej mamy przykładowe zestawienie:

Powierzchnia – Materiał – Cena  brutto
3,24 m2 – deska o grubości 14 mm – – 1 500 zł –
5,29 m2 – deska o grubości 19 mm – 2700 zł
6,25  – deska o grubości 18  mm – – 4 749,00 zł

PLASTIKOWY DOMEK OKNO

Domki wykonane z metalu

Ich atutem jest to, że możemy uzyskać stosunkowo dużą powierzchnię przy niewygórowanych kosztach. Minus jest taki, że potrzebna jest wylewka betonowa, która zapobiegnie przedwczesnej korozji metalu. Domki metalowe mogą kojarzyć się z brzydkimi blaszakami. W związku z tym na rynku pojawiły się estetyczne i stylowe domki, których metalowe ściany imitują drewno. Należy pamiętać, że metal nie posiada właściwości izolacyjnych i będzie przejmował temperaturę otocznia.

Przykłady cen domków metalowych w popularnym sklepie internetowym:
Powierzchnia – Materiał – Cena  brutto
2,33 m2; stal cynkowana, 7 warstw lakieru; 1 200,00 zł –
6,44  m2; stalowe panele;1 658 zł
11 m2;konstrukcja panelowa z cynkowanej stali; 2 455,00  zł

Domki wykonane z tworzywa

Mogą być wykonane z różnego rodzaju tworzywa: polipropylenu, polietylenu lub poliwęglanu. To ostatnie tworzywo jest najbardziej odporne na uszkodzenia, zmiany temperatury i wytrzymałe. Nie płowieje też tak szybko jak pozostałe. Domku plastikowego nie zrobimy samodzielnie. Należy kupić domek z gotowych modułów i samodzielnei go zmontować. Jest to bardzo szybka i łatwa czynność. Montaż zajmie nam kilka godzin. Atutem jest jego niska waga oraz to, że nie wymaga stałego przytwierdzenia go do podłoża. Dzięki temu domek można łatwo przestawić w inne miejsce, bez rozkładania go na części pierwotne.

Typowe ceny:
Powierzchnia – Materiał – Cena  brutto
2,4  m2; Płyty poliwęglanowe – 1 500 zł
5,6 m2; Płyty poliwęglanowe  – 3 600 zł-
7,36 m2; Płyty poliwęglanowe – – 4 499,00  zł

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


*