Strefa Domków narzÄ

Kompendium wiedzy o domkach. Bestsellery wÅ

DIY – budujemy domek letniskowy

  • Home
  • DIY
  • DIY – budujemy domek letniskowy

Domki letniskowe to poważniejsze obiekty niż domki narzędziowe czy altany. Z reguły mają większy metraż. Muszą być odpowiednio doświetlone, dlatego okna są w nich koniecznością. Ich przeznaczenie to zasadniczo funkcja wypoczynkowo – turystyczna. Muszą więc być odpowiednio przygotowane do bezpiecznego użytkowania przez letników. Samodzielna budowa domku letniskowego jest oczywiście możliwa. Jeśli ktoś posiada odpowiednią ilość czasu oraz lubi majsterkować, wtedy realizacja domku we własnym zakresie może być wspaniałą przygodą i satysfakcjonującym doświadczeniem. Dla takich osób prezentujemy ten poradnik i życzymy powodzenia, tym którzy się zdecydują z niego skorzystać.

Etap 1 – Posadowienie domku

Należy określić mniej więcej, gdzie posadowimy domek. Jest to bardzo ważne, ponieważ na działce należy znaleźć odpowiednio duże miejsce, które będzie odpowiednie dla powierzchni domku. Lokalizacja musi być zgodna z polskim ustawodawstwem budowlanym.  Czekają nas także prace w terenie, polegające na jego wypoziomowaniu oraz wyrównaniu ewentualnych spadków.

Etap 2 –  Projektowanie

Jeśli kupujemy gotowy domek mamy ułatwione zadanie. Projekt domku powinniśmy otrzymać w zestawie z instrukcją. W innym przypadku projekt należy zlecić do wykonania osobie z uprawnieniami. Można też kupić gotowy projekt bez domku. Na etapie projektowania należy przemyśleć, jaki będzie układ pomieszczeń, ich wielkość. Projekt określi wygląd domku i jego funkcjonalność. Warto rozeznać się w przykładowych modelach domków i sprawdzić, co się nam podoba.

kilka maly

Etap 3. – Wizyta w urzędzie  

Budowa domku letniskowego była obwarowana różnymi uwarunkowaniami. Przede wszystkim był on zaliczany do kategorii domków jednorodzinnych, co nakładało na właściciela działki uzyskanie pozwolenia na budowę, które z kolei pociągało za sobą skomplikowaną, długotrwała i uciążliwą procedurę. W 2014 roku została przyjęta nowelizacja prawa budowlanego, która uprościła przepisy dotyczące stawiania domków letniskowych. Przepisy wchodzą w życie w roku 2015 (na razie nie podanego dokładnego terminu). Wystarczy tylko zgłoszenie faktu budowy, tak jak to jest obecnie w przypadku altan i domków narzędziowych. Obniży to koszty, ponieważ procedura zgłoszenia jest bezpłatna. Nie jest potrzebny projekt na budowę i inne dokumenty podpisywane przez osoby z uprawnieniami.

Etap 4. – Właściwe prace budowlane

Bryła domku letniskowego może być wykonana na 3 różne sposoby. Może to być zrobiona z drewna, murowana albo mieć konstrukcję szkieletową.  Każdy domek rozpoczynamy od przygotowania fundamentów. W zależności od rodzaju domku będzie to fundament betonowy albo bloczki betonowe.
Samodzielne zrobienie konstrukcji domku ułatwiają gotowe panele o konstrukcji szkieletowej. Ściana domku posiada wtedy dwie warstwy – zewnętrzną, która musi być odporna na czynniki atmosferyczne oraz szkodniki. Stosuje się do jej budowy bale drewniane, płytę OSB czy deski do elewacji. Wewnątrz ściany można wykończyć płytami kartonowo-gipsowymi, które można wygładzić i pomalować na wybrany kolor. Można też wykorzystać boazerię, dzięki czemu domek zachowa przyjemny naturalny charakter. Elementy wykończenia wewnętrznego robimy na końcu. Najpierw należy przygotować dach, którego waga powinna być dostosowana do konstrukcji domku i jej nie obciążać. Najczęściej kryje się dach papą, która niestety nie prezentuje się zbyt ładnie. Można jeszcze zastosować blachę falistą, czy estetyczny gont bitumiczny lub po prostu dachówkę, która niestety jest drogim rozwiązaniem

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


*