Strefa Domków narzÄ

Kompendium wiedzy o domkach. Bestsellery wÅ

Zrób to sam – domek narzędziowy – część 1

  • Home
  • DIY
  • Zrób to sam – domek narzędziowy – część 1

Ładny domek narzędziowy jest z pewnością marzeniem niejednego ogrodnika. Doskonale pomieści sprzęt ogrodniczy czy wykorzystywane sezonowo akcesoria rekreacyjne jak rower czy basen. Jeśli lubimy majsterkować i spędzać czas na świeżym powietrzu, samodzielna budowa domku będzie doskonałym pretekstem.

Krok 1 – Projektujemy

Domek narzędziowy może na pozór nie  wydawać się skomplikowaną konstrukcję. Przygotowanie projektu pozwoli nam przemyśleć i przewidzieć kilka kwestii. Projekt ułatwi i przyspieszy wykonanie konkretnych prac budowlanych. Można skorzystać z darmowej aplikacji Google SketchUp, która jest prosta w obsłudze i służy do projektowania 3D.

Kilka wskazówek, co wziąć pod uwagę.

– Rozpoczynamy od zaplanowania wymiarów domku: szerokości, długości, wysokości ścian i wysokości do szczytu dachu, jeśli będzie on przynajmniej dwuspadowy. Przyjmijmy, że w naszym przykładzie zrobimy domek  5 na 2 m o wysokości 2,5 m. Jest to typowy, całkiem pojemny domek.
– Dach może być płaski, jednospadowy lub wielospadowy. Bardzo estetycznie wyglądają dachy dwuspadowe, dach płaski z kolei jest najłatwiejszy do wykonania, natomiast nie wpłynie korzystnie na ostateczny wygląd domku. Przy dachu ze spadem określamy stopień, wystarczy 30-45 stopni. Dzięki takiemu kątowi nachylenia uzyskujemy dodatkową przestrzeń pod dachem. Projektując dach warto pamiętać o okapie. Długość 50-80 cm pomoże ochronić ściany domku od zacinających opadów atmosferycznych.
– W przypadku rozmiaru 5 na 2 m okna są zbędnym elementem. Przez otwarte drzwi pomieszczenie będzie wystarczająco doświetlone. Z pewnością domek z oknem ładniej wygląda, ale konstrukcja jest wtedy trochę słabsza. Poza tym okno można domontować również po skończeniu domku. Drzwi najlepiej montować w standardowych rozmiarach, żeby nie podrażać kosztów.
– Konstrukcja domku ma formę szkieletową. W projekcie planuje się odległości w jakich belki pionowe i poziome będą mocowane. W domach drewnianych stosuje się 40 cm rozstaw belek poziomych. Natomiast w domkach narzędziowych, których konstrukcja nie będzie obciążona wystarczy rozstaw od 60 do 100 cm.

DREWNIANY NARZ3

Krok 2 – Jak budować domek w zgodzie z Polskim Prawem Budowlanym?

Domki narzędziowe kwalifikuje się w prawie budowlanym jako budynki gospodarcze i takim nazewnictwem należy się posługiwać. Prawo polskie zezwala na ich budowę bez pozwolenia urzędowego, jeśli jest to budynek wolnostojący i parterowy, a jego powierzchnia jest równa lub mniejsza niż 25 m2. Kolejny warunek to taki, że obiektów może stać maksymalnie 2 na każdych 500 m2 działki. Budynek gospodarczy może mieć powierzchnię zabudowy do 35 m2, jeśli stawiany jest na terenie rodzinnych czy pracowniczych ogrodach działkowych (na podst. Dz. U z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.)
Powierzchnię zabudowy oblicza się jako powierzchnię powstałą wewnątrz obrysu ścian zewnętrznych gotowego budynku. Nie wlicza się do tego schodów zewnętrznych, przylegających platform czy tarasów itp.

Nie ma pozwolenia, ale jest zgłoszenie

Formalnością, którą należy dopełnić w przypadku montażu domku ogrodowego, jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego urzędu. Jest to procedura bezpłatna. Dokonuje się go na urzędowym formularzu, który składa się do wydziału spraw budowlanych w terytorialnym Starostwie Powiatowym czy Urzędzie Miasta. Jeśli posiadamy działkę w ramach działek ROD, wtedy taką budowę zgłaszamy wyłącznie do Zarządu ROD i czekamy na ich zgodę.

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


*