Strefa Domków narzÄ

Kompendium wiedzy o domkach. Bestsellery wÅ

Domek letniskowy – przewodnik zakupowy

Domek letniskowy oraz działka w atrakcyjnej krajobrazowo lokalizacji nad jeziorem, rzeką czy blisko lasu, jest marzeniem wielu Polaków. Domek na własność jest wspaniałym rozwiązaniem na ekonomiczny i wygodny relaks. Można wyjeżdżać spontanicznie bez konieczności rezerwacji noclegów oraz opłacania pobytu. W domku możemy bywać, kiedy tylko będziemy mieli czas na odpoczynek. Oferta domków letniskowych jest bardzo zróżnicowana. Można wybierać wśród prostych modeli o niewielkiej powierzchni, jak również rozległych domków parterowych z tarasami. W jaki sposób wybrać ofertę odpowiednią do naszych potrzeb?

Cena domku

Budżet, który mamy do dyspozycji wyznaczy, które Jest to podstawowe pytanie, ponieważ kwestia finansowa ogranicza lub rozszerza paletę możliwości. Jeśli posiadamy już działkę i kupiliśmy ją wcześniej, wtedy koszt całkowity inwestycji będzie mniejszy. Ceny domków są bardzo różne. Zależą od metrażu, jakości surowca, kształtu domku itp. Najbardziej ekonomiczne domki letniskowe o powierzchni 9m2 można kupić od 5000 zł. Cena nie zawiera okiennic oraz orynnowania oraz kosztów wysyłki – przeciętnie od 300 zł w zależności od wagi produktu. Jeśli doliczymy montaż okiennic i rynien koszt wzrośnie już o 900 zł. Jeśli chcemy kupić domek o większej powierzchni np. 12m2, należy się liczyć z większymi kosztami na poziomie około od 7000 zł w wzwyż. Dlatego wiele osób szuka możliwości zbudowania go na własną rękę.

Co jest zawarte w cenie?

Często dostawca podaje cenę konstrukcji domku ze ścianami, dachem pokrytym papą oraz podłogą. Ostateczny koszt wzrośnie, jeśli zamówimy okiennice, orynnowanie, pokrycie dachu gontem lub dachówką. Oprócz tego po zakupie domku czeka nas zakup preparatu do impregnacji, jeśli kupiliśmy domek z drewna surowego. Po zaimpregnowaniu domek należy jeszcze pomalować na wybrany kolor, co także wiąże się z zakupem litrów farby do drewna. Jeśli mamy dom o dużej kubaturze, to przy tych dodatkowych czynnościach, koszty wzrosną znacząco.

domek bialy lteniskowy

Jak wyposażymy domek?

Nas domek będzie funkcjonalny i komfortowy, jeśli zamontujemy niezbędne instalacje. Należy poprowadzić przewody instalacji elektrycznej, doprowadzić wodę oraz zadbać o usuwanie ścieków. Na końcu czeka nas wyposażenie domku w podstawowe sprzęty do kuchni czy łazienki. W przypadku domku całorocznego należy zadbać także o odpowiednie ocieplenie. Najlepiej od razu kupić domek, który będzie do tego przystosowany.
Liczba korzystających i przeznaczenie domku

Domki letniskowe mogą być sezonowe lub przeznaczone do wypoczynku całorocznego. Najlepiej przewidzieć to już na etapie wybierania projektu domku, gdyż różnią się one od siebie. Warto kupić domek, w którym komfortowo będzie można spędzić noc bez tłoczenia się. Dlatego trzeba przemyśleć, ile przeciętnie osób zazwyczaj będzie z niego korzystało jednocześnie.

Charakterystyka działki

O wyborze działki na letni wypoczynek decydują z reguły walory krajobrazowe. Jeśli nie chcemy przepłacić za przystosowanie naszego domku do użytkowania, warto sprawdzić czy nasza działka jest odpowiednio uzbrojona. Ważny jest dostęp do źródła napięcia elektrycznego, do ujęć wody pitnej oraz kanalizacji. Przy planowaniu, w którym miejscu posadowimy domek letniskowy należy wziąć uwarunkowania prawne. Oczywiście wypoziomowanie terenu jest niezbędne, tak samo jak przygotowanie odpowiedniego podłoża – wylewki betonowej lub bloczków betonowych.

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


*