Strefa Domków narzÄ

Kompendium wiedzy o domkach. Bestsellery wÅ

Wszystko o domkach letniskowych

Domki letniskowe kojarzą się nam bardzo pozytywnie. Są położone w atrakcyjnym krajobrazie,w którym można się zrelaksować. Ich cechą wspólną jest to, że zostały przeznaczone do komfortowego wypoczynku. Domki letniskowe stają się coraz bardziej popularne. Jakie są ich główne charakterystyki?

1. Lokalizacja – są położone na łonie natury. Sąsiedztwo przyrody to główna atrakcja domku letniskowego. Nie zawsze musi to być teren nadmorski, czy w pobliżu ładnego jeziora albo rzeki. Najważniejsze jest obcowanie z naturalnym środowiskiem i oddalenie od zabudowań miejskich. Czasem wystarczy kawałek lasu, pola i cisza.

2. Materiał budulcowy – podstawowym materiałem jest drewno pozyskiwane głównie z drzew iglastych np. z polskiej sosny czy świerku skandynawskiego. Drewno nadaje niepowtarzalnego charakteru każdemu obiektowi. W dodatku ma przyjemny naturalny zapach. Stwarza ciepłą atmosferę, co podnosi komfort wypoczynku. Jako materiał budulcowy musi być poddane odpowiedniej obróbce: suszeniu oraz impregnacji. Zdarzają się także domki murowane.

3. Rodzaj posadowienia – domki drewniane najczęściej stawia się na bloczkach betonowych. Domy murowane stoją na fundamencie betonowym, co decyduje o tym, że są zlokalizowane w stałym miejscu działki. Występują także domki drewniane na kółkach, które są mobilne i można je łatwo przemieścić na działce.

malydomki na plazy1
4. Formalności – do budowy domku letniskowego konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Polskie prawo budowlane traktuje domek wypoczynkowy w tej samej kategorii co budynek jednorodzinny, dlatego należy spełnić wiele dodatkowych formalności i donieść różne dokumenty. Nie obejdzie się bez zorganizowania projektanta oraz kierownika budowy. Na szczęście w roku 2014 roku została przyjęta nowelizacja prawa budowlanego, na mocy której po wejściu w życie przepisów w roku 2015 (dokładna data nie jest znana) domki letniskowe znajdą się w katalogu obiektów wznoszonych bez pozwolenia: „domki letniskowe czyli „wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej, rozumiane jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku”. Warunek jest powierzchnia nie większa niż 35 m2.

5. Rodzaj wypoczynku – mamy tutaj dwie kategorie budynków – sezonowe oraz całoroczne. Domki sezonowe z reguły są drewniane, nie wymagają ocieplenia. Wypoczywa się w nich głównie w okresie letnim. Domy całoroczne często są bardzie wytrzymałe, częściej są murowane oraz ocieplone. Dzięki temu można w nich komfortowo wypoczywać przez cały rok.

6. Cena – mamy tutaj bardzo dużą rozpiętość. Za domek drewniany o powierzchni 9m2, z okiennicami oraz orynnowaniem zapłacimy od 5900 zł. Nie jest to ostateczna kwota, ponieważ należy doliczyć także koszt wykonania niezbędnych instalacji – sanitarnej, kanalizacji, elektrycznej, montaż oświetlenia. Dodatkowo trzeba liczyć się z wynagrodzeniem dla projektanta, który przygotuje projekt adaptacji działki pod budowę domku. Rozbudowa domku o takie elementy jak taras, weranda, donice, większy metraż, liczba okien, rodzaj drzwi będą zwiększały koszty.

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


*