Strefa Domków narzÄ

Kompendium wiedzy o domkach. Bestsellery wÅ

Co musisz wiedzieć zanim kupisz drewniany domek narzędziowy?

Drewniane domki narzędziowe są zarówno ładne jak i praktyczne. Ze względu na te walory są bardzo popularne. Stanowią bardzo przydatne rozwiązanie do przechowania narzędzi i maszyn ogrodniczych, jak również letniego sprzętu rekreacyjnego. Te, które wykonane są z drewna wspaniale wkomponowują się w każdy ogród czy działkę.

Jak wybrać miejsce?

Kiedy zdecydowaliśmy się na zakup domku drewnianego, należy mocno przemyśleć kwestię miejsca jego posadowienia. Będzie to raczej stała lokalizacja, ponieważ domki drewniane wymagają wylewki betonowej albo przynajmniej wyłożenia powierzchni betonowymi płytami. Na takim podłożu będzie stał stabilniej oraz będzie lepiej przytwierdzony. Poza tym, jeśli domek będzie posiadał podłogę, to będzie ona odizolowana od ziemi, dzięki czemu nie będzie miała kontaktu z wilgocią. Będzie także trudniejsze dostęp dla myszy czy innych gryzoni. Wylewka uchroni także ściany przed butwieniem i niszczeniem.

Z jakiego drewna jest wykonany?

Drewno musi być przede wszystkim suche. Czyli jakie? Mianem drewna suchego określa się drewno, którego wilgotność nie przekracza  18%. Jeśli chcemy uniknąć procesu niszczenia drewna tzn. pękania, odkształcenia desek, rozszczelnienia,  należy przede wszystkim dowiedzieć się, w jaki sposób było suszone drewno. Najlepsza metoda suszenia drewna, to suszenie w specjalnych komorach w temperaturze ponad 70°C. Suszenie w sposób naturalny odbywa się często zbyt krótko, dlatego w składach drewna często można spotkać drewno niewysuszone dostatecznie. Domek wykonany z takiego drewna będzie miał skróconą żywotność.
Rodzaj drewna (oraz proces obróbki, któremu zostało wcześniej poddane) ma oczywiście wpływ na cenę domku gospodarczego. Najbardziej ekonomiczne są domki narzędziowe, do których budowy użyto drewna sosnowego niezaimpregnowanego.  Natomiast najtrwalsze jest drewno ze świerku syberyjskiego.

 

Jaka jest budowa domku?

Chodzi tutaj o system łączenia desek. Oprócz rodzaju drewna, sposób łączenia elementów domku jest również bardzo ważny i decyduje o jego trwałości. W solidnych domkach stosuje się łączenie desek na zasadzie pióro-wpust. Istotne jest również zadaszenie domku. Najtańsze jest wykonanie dachu z desek i pokrycie ich papą. Jeśli zależy nam na wyglądzie domku, wtedy lepiej jest go pokryć gontem lub nawet dachówką.

Jak dbać o drewno?

Niezabezpieczone drewno jest mało odporne na działanie zewnętrznych czynników pogodowych.  Jeśli kupiliśmy domek z drewna surowego, należy go jak najszybciej samodzielnie zabezpieczyć czyli zaimpregnować oraz pomalować. Producenci zalecają, żeby zrobić to w ciągu 24 godzin od posadowienia domku.  Łączy się to z zakupem specjalnych środków impregnujących, które chronią drewno przed wilgocią i warunkami atmosferycznymi.
Można także kupić domek wykonany z drewna impregnowanego ciśnieniowo, w specjalnych komorach ciśnieniowo-próżniowych. Jest to najlepsza metoda impregnacji. W takim przypadku zostanie nam tylko aspekt dekoracyjny, czyli pomalowanie domku na wybrany kolor przy użyciu oczywiście stosownych farb do drewna.

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


*