Prawie każde dziecko marzy o tym, żeby mieć swoje własne prywatne miejsce. Czasem wystarczy namiot lub samodzielnie zbudowany szałas, ale najlepiej sprawdzają się w tej roli drewniane lub plastikowe domki dla dzieci. Wybierając gotowy model możemy być pewni bezpieczeństwa naszego malucha. Poniżej podpowiadamy, jak wybrać ogrodowy domek do zabaw: które pomysły będą trafione, a od których zupełnie należy trzymać się z daleka. Zapraszamy!
Wybór pomiędzy domkiem plastikowym a drewnianym
Wybór najczęściej dotyczy kwestii, czy wybrać domek plastikowy, czy drewniany. Znajdziemy niezwykle bogatą ofertę domków w obu wersjach. Domki plastikowe są bardzo atrakcyjne – kolorowe, utrzymane w motywach bajkowych, z zamykanymi drzwiczkami i podłogą. Wyglądają bardzo dobrze w połączeniu z najczęściej zabudowanym, spiczastym dachem. Można je ustawić w ogrodzie, a po zakończeniu lata: wstawić do domu, gdzie dziecko równie dobrze może się w nich bawić. Jednak zazwyczaj są to modele dosyć niewielkie, przeznaczone dla młodszych dzieci, i nie dające się łatwo modyfikować.
Drewniane domki dla dzieci to rozwiązanie, które pozwala na więcej modyfikacji. Nawet gotowy produkt, kupiony w sklepie i dostarczony do nas z wszystkimi elementami możemy łatwo dostosować do naszych potrzeb, na przykład dzięki malowaniu, lub doczepieniu własnych dekoracji lub innych elementów. Tutaj wielkość, kształt i rozległość domku jest rzeczą całkowicie dowolną. Przede wszystkim jednak trzeba zauważyć, że domki z drewna są większe i dają więcej możliwości „aranżacyjnych” niż domki z plastiku.
Domki plastikowe dla najmłodszych dzieci powinny być zbudowane z nietoksycznego, bezpiecznego plastiku. Jeśli w domku znajdują się elementy zamykane, powinniśmy się upewnić, czy maluch jest narażony na dotkliwe przycięcie palców.
Jak dopasować domek do wieku dziecka?
Młodsze dzieci, w wieku żłobkowym lub przedszkolnym zadowolą się małą plastikową chatką, w której spokojnie może się bawić. Jednak starsze dzieci będą potrzebowały już większej przestrzeni. Wtedy bardziej odpowiedni będzie większy domek, na przykład z dołączoną zjeżdżalnią, lub pięterkiem. Możliwości jest wiele – od prostych domków na podwyższeniu, przez domki na drzewie po duże piętrowe konstrukcji łączące w sobie funkcję domku i placu zabaw, na przykład dzięki takim elementom jak piaskownica, ścianka wspinaczkowa czy wspomniana, już zjeżdżalnia.
Domki tego typu są ciekawe o tyle, że mogą być początkiem do tworzenia zdecydowanie bardziej rozbudowanych aranżacji, tak jak widzimy poniżej, gdzie domek stanowi już tylko jeden z elementów większego placu zabaw.
Jak zadbać o drewniane domki dla dzieci?
Domki drewniane mogą służyć wiele lat, o ile odpowiednio o nie zadbamy. Jak każde drewno wystawione na zewnątrz, potrzebuje impregnacji i okresowego odnawiania zewnętrznej powłoki w deskach. Należy zabezpieczać je odpowiednimi lakierami lub farbami ochronnymi. Warto pamiętać też o czyszczeniu domku po sezonie zimowym, dzięki czemu przedłużymy mu żywotność.